19 marca 2024 08:50

Harcerze

DRUŻYNA HARCERSKA “SALAMANDRY”

***

13 marca 2013r. na zuchowej zbiórce gościliśmy Bractwo “Jarowitów”. Na ponad godzinę przenieśliśmy się w czasie. Podziwialiśmy wiedzę prowadzących, którzy opowiadali o życiu pierwszych Słowian, zwyczajach, strojach i broni. Każdy z nas dostał nowe słowiańskie imię, mógł przymierzyć słowiański strój, podnieść kołczugę. Najbardziej jednak podobał nam się pokaz walk, który zwieńczył zbiórkę z Jarowitami.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

***

9 listopada 2012 roku odbyła się wyjątkowa zbiórka naszej drużyny harcerskiej. Jej gościem był nowotarski poeta – pan Roman Dzioboń, który w humorystyczny sposób opowiadał harcerzom o historii ubioru góralskiego i jego elementach. Zapraszamy do galerii.

***

W piątek 05.10.2012r. z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt klasa 5c z panią Agnieszką Wręźlewicz wybrała się do Miejskiego Ośrodka Kultury. Uczniowie uczestniczyli w prelekcji pt. “Opowieść o gorczańskiej puszczy”, którą przeprowadziła pani Mariola Stefanik- pracownik Gorczańskiego Parku Narodowego. Kilka słów do uczniów skierował także pracownik Polskiego Towarzystwa Nad Zwierzętami zachęcając dzieci do większej troski o zwierzęta. W zamian za odbyte zajęcia klasa przekazała nierdzewną miskę dla psów dla nowotarskiego schroniska na Kokoszkowie.

Zdjęcia.

***

5tego października w naszej szkole odbyła się część inauguracji roku harcerskiego 2012/2013 poświęcona integracji zuchów z Nowego Targu, Rabki, Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej i Szaflar. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia pani dyrektor Danuty Pyzowskiej-Foryt i harcmistrza Mariana Antonika – Komendanta Podhalańskiego Hufca ZHP. Następnie zuchy wzięły udział w zajęciach warsztatowych (origami, tańce integracyjne, pląsy, piosenki). W tym samym czasie harcerze uczestniczyli w grze miejskiej – zdobywali punkty wykonując zadania w różnych częściach miasta. O 17:00 pod MOKiem odbył się apel z udziałem drużyn harcerskich i gromad zuchowych z miasta i okolic by później zaprezentować się na głównej scenie ośrodka. O 19tej wszyscy udali się do kościoła św. Jadwigi na uroczystą Mszę Świętą. Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia.

***

27 września harcerze z naszej szkolnej drużyny “Salamandry” wzięli udział w utworzeniu kolejnego Pola Nadziei przed Podhalańskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Przed okami Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego zasadzono ponad tysiąc żonkili. Kwiaty posadzono na poletku w kształcie serca. Akcję zorganizowała Fundacja im. Adama Worwy. Wzięli w niej udział oprócz harcerzy także przedstawiciele powiatu oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5.

***

W sobotę 15 września 2012r. drużyna harcerska Salamandry uczestniczyła w II Zjeździe Słowian i Wikingów. Zlot pod nazwą “Góra Peruna” odbył się w Bukowinie Tatrzańskiej-Polana Głodówka. Była to najwyżej położona (1138 m n.p.m.) impreza wczesnośredniowieczna w Polsce!!! Harcerze pogłębiali swoją wiedzę na temat średniowiecznych zwyczajów, tradycji, strojów a także jedli średniowieczny przysmak-podpłomyki. Oglądali rekonstrukcje walk oraz mieli możliwość samodzielnego wykonania średniowiecznych narzędzi.

Zapraszamy do galerii zdjęć!