28 kwietnia 2024 16:58

Półkolonia Zimowa 2022

W dniach17-21 stycznia 2022 roku w godzinach 9:00-14:00 w okresie ferii zimowych, na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Nowym Targu były zorganizowane  zajęcia „Półkolonia Zimowa 2022” dla grupy 50 uczniów szkoły  z klas I- VII .

Codziennie dzieci miały możliwość zjedzenia dwudaniowego obiadu przygotowanego przez ajentkę szkolną.

Głównym celem tej akcji było zorganizowanie czasu wolnego uczniom naszej szkoły podczas ferii zimowych oraz wspomaganie dzieci po długim okresie odosobnienia spowodowanego pandemią i nauka hybrydową. Uczniom zapewniono opiekę w czasie zajęć programowych, podczas których realizowano  zajęcia o tematyce profilaktycznej. W każdym dniu półkolonii dzieci uczestniczyły w zajęciach profilaktyczno-wychowawczych   dotyczących różnorodnej tematyki :

• bezpiecznego wypoczynku połączonych ze spotkaniem z edukatorem funkcjonariuszem nowotarskiej policji ,
  • zapobiegania niewłaściwym zachowaniom – „Stop agresji”,
  • edukowania dzieci na temat prawidłowego rozwiązywania problemów –                          „ Porozumiewamy się z innymi i uczymy się  rozwiązywania konfliktów”,
  • edukacji ekologicznej – „Czy mam wpływ na jakość powietrza w moim otoczeniu?”
  • uczenia budowania konstruktywnych relacji interpersonalnych „Moje relacje w rodzinie i grupie rówieśniczej”

W ramach półkolonii  uczniowie pojechali na wycieczkę do Zakopanego, gdzie w Papugarni  mieli możliwość zobaczenia z bliska wielu gatunków papug. Zobaczyli lodowe rzeźby                 w „Śnieżnym zamku”, z którego podziwiali widoki na Giewont i Wielką Krokiew. Uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych TPN w Mini Zoo, gdzie karmili kozy, owce, jelenie, widzieli lisy i ptaki drapieżne.

Dwukrotnie skorzystali z zajęć na Pływalni Miejskiej. Brali udział w zajęciach sportowych na szkolnej sali gimnastycznej, chodzili na spacery po Nowym Targu.

Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w zajęciach techniczno-plastycznych prowadzonych przez Panią A. Zgierską wykonując prezenty dla dziadków z okazji nadchodzącego święta Babci i Dziadka techniką scrapbooking.

W ostatnim dniu półkolonii dzieci poszły do kina Tatry na film „Sing II” oraz wspólnie bawiły się z sali zabaw Małpi Gaj.

Dzieci chętnie rozwijały swoje talenty plastyczne uczestnicząc w konkursach plastycznych „Zima w moim mieście” i „Bezpiecznie wypoczywam”.

Na zakończenie półkolonii każde dziecko otrzymało nagrody rzeczowe za pięknie wykonane prace konkursowe.

Wychowawcy starali się prowadzić zajęcia ukierunkowując  uwagę uczestników na piękno naszego regionu i możliwości właściwego wyboru miejsc do aktywnego i bezpiecznego wypoczynku.

Możliwość organizacji tego typu wypoczynku była szczególnie potrzebna w obecnym czasie, kiedy to dzieci przez długi okres czasu borykały się  z  problemami emocjonalnymi                           i społecznymi wywołanymi przez pandemię Covid-19. Wielu z uczniów zapisanych na półkolonię miała problemy  z odnalezieniem się w  środowisku szkolnym i pomoc w formie            „przywracania ich do normalności” za pomocą atrakcyjnych wycieczek i zajęć była nieoceniona.

Galeria zdjęć z „Półkolonii Zimowej 2022”

„Półkolonia Zimowa 2022”

• zapobiegania niewłaściwym zachowaniom – „Stop agresji”,
  • edukacji ekologicznej – „Czy mam wpływ na jakość powietrza w moim otoczeniu?”

Galeria zdjęć z „Półkolonii Zimowej 2022”