10 maja 2021 05:03

Zadania 36

Dzień dobry Kochani.

Dziś zajmiemy się regionami Polski .

Z czego słyną? /Poproście rodziców o przeczytanie tekstu./

 

  • „Gwara” – mieszkamy w Polsce i mówimy po polsku. Podstawowym i obowiązującym językiem w naszym kraju jest język polski i dlatego wszystkie dzieci uczą się go w polskich szkołach. W różnych regionach naszego kraju wiele dzieci w domach mówi piękną gwarą, czyli rozmawia w charakterystyczny sposób dla danego regionu. W przedszkolu lub szkole dzieci mówią po polsku, bo gwara jest trudna i można się jej nauczyć jedynie od rodziców, a nie wszyscy rodzice znają gwarę, np.: niektórzy mówią „idziemy na dwór”, niektórzy- „idziemy na pole”, a obydwa stwierdzenia oznaczają to samo – wychodzimy na podwórko. Na Śląsku na dziecko mówi się „bajtel”, na rodziców „ łojcowie”, po góralsku ugotować to „uwarzyć”, a po kaszubsku „gzel” to osa. Także na niektóre produkty mówi się inaczej, np.: na kartofle mówimy w niektórych regionach ziemniaki, a w innych pyry.
  • „Kuchnia regionalna” – niektóre potrawy tak bardzo smakują wszystkim, że przyjmują nazwę regionu, z którego pochodzą, np. kluski śląskie. W każdym regionie robi się kiełbasę. Ludzie tak się wprawili wrobieniu kiełbas, że przyjęły one ich nazwy, np. kiełbasa żywiecka, podwawelska, śląska. Ze względu na charakterystyczny wygląd oraz smak popularne są w całym kraju, pochodzące z różnych regionów Polski sery (oscypek z gór, ser podlaski), chleby, ciasta (rogale Marcińskie z Poznania) i wiele innych potraw.
  • „Wypoczynek” – Polska  jest krajem , który ma nie tylko góry, ale ma też wyżyny, niziny i dostęp do morza. Na wypoczynek możemy pojechać nad morze, gdzie są piękne plaże, na których można się opalać, grać w piłkę, bawić się w piasku i kąpać w morzu. Jeśli wolimy spędzać czas na pieszych wędrówkach, możemy wybrać się w góry wysokie, skaliste lub niższe, pokryte drzewami i trawą. W którekolwiek góry się wybierzemy, zobaczymy, że roztacza się z nich przepiękny widok na pola, łąki, lasy i wsie. W naszym kraju jest również wiele jezior otoczonych lasami. Jeżeli chcemy spędzić czas na wodzie, możemy popływać łódkami, kajakami, powędkować. Wiele osób lubi spędzać czas w lesie, zbierać grzyby lub odpoczywać na biwaku. Polska jest pięknym krajem i mieszkańcy w każdym regionie zapraszają gości na wypoczynek.
  • „Bogactwa regionów” – w różnych regionach Polski znajdują się bogactwa naturalne, z których korzystamy. Na Śląsku znajdują się kopalnie węgla, w których górnicy wydobywają węgiel z głębokich warstw ziemi. Węglem ogrzewamy domy oraz wykorzystuje się go do produkcji wielu rzeczy (grafity w ołówkach, plastik, świece itp.). w środkowej Polsce uprawia się warzywa, owoce, a także zboże. Z nich produkuje się różne przetwory: soki, dżemy, mrozi się warzywa i owoce w paczkach, abyśmy je mogli jeść cały rok. Na Mazurach hoduje się ryby, które trafiają na nasze stoły. Jesienią w mazurskich lasach możemy zebrać najwięcej grzybów. Bardzo cennym materiałem jest drewno. Wykorzystuje się go w budownictwie, wyrabia się z niego meble i papier. Na Kujawach w kopalniach wydobywa się sól, bez której nasze potrawy nie byłyby tak smaczne. W morzu rybacy łowią ryby, które są rozwożone do sklepów w całym kraju. A na morskiej plaży znaleźć cenne kamienie – bursztyny.

Jesteśmy Polakami i gdziekolwiek będziemy poza granicami kraju, swoim zachowaniem dajemy świadectwo o naszym narodzie.

Jako uzupełnienie wykonajcie w ćwiczeniach na stronie 34 ćw. 1.

Dodatkowo , proszę narysujcie dziewczynkę lub chłopca w naszym stroju regionalnym.

Pozdrawiam Was.

Wychowawczyni.

 

Skip to content