28 lipca 2021 10:19

Zadania 47

Witam Was.

Tematem , który dzisiaj poruszymy jest dbanie o nasze środowisko.

1. Poproście rodziców o przeczytanie tekstu:

 

Dawno, dawno temu, a może wcale nie tak dawno. Wśród lasów, łąk i pól było niewielkie miasteczko. W miasteczku tym mieszkały dzieci, które bardzo lubiły leśne wycieczki. Pewnego dnia dzieci zapakowały do plecaków soki, zbożowe batoniki, jogurty, owoce oraz przygotowane przez rodziców kanapki. Zabrały także ulubione zabawki. Ucałowały rodziców: „Cmok, cmok!”, pomachały na pożegnanie  i wybrały się na piknik. Szły dróżką przez las, aż dotarły na piękną leśną polanę. Na polanie pięknie pachniały kwitnące dookoła kwiaty, z daleka słychać było piękny śpiew ptaków. Dzieci rozłożyły kocyk. A ponieważ były bardzo głodne i spragnione wyciągnęły z plecaków ulubione zbożowe batoniki, jogurty i soki. Kiedy się najadły i napiły, papierki i puste butelki i kubeczki od jogurtów zostawiły na trawie. Dzieci rozpoczęły wesołą zabawę. Skakały na skakance. Bawiły się w berka i w chowanego. Kiedy słońce zaczęło się chować za horyzont postanowiły wrócić do domu. Zabrały kocyk, plecaki i wróciły do domu. W lesie zrobiło się cicho, ale jakoś dziwnie. Zwierzęta nie chciały przyjść na leśną polanę. Ptaki nie śpiewały. Kwiaty smutno zwiesiły swoje główki.

2. Powiedzcie, dlaczego w lesie zrobiło się cicho i dziwnie?·

Jak oceniasz postępowanie bohaterów bajki

·  Do którego lasu chętniej wybrałyby się na spacer: czystego czy zaśmieconego i dlaczego?

·   W którym lesie zwierzętom żyje się lepiej?

·        Czy śmieci zagrażają zwierzętom? W jaki sposób?

· Skąd się biorą w lesie śmieci?

· Co powinno się zrobić ze śmieciami, gdy idziemy do lasu na spacer?

·       Czy jest nam przyjemnie teraz siedzieć wśród tych śmieci?

·       Gdzie powinny trafiać śmieci?

3. Otwórzcie podręczniki na str.138-139. Porozmawiajcie z rodzicami na temat ilustracji i odpowiedzcie na pytania umieszczone na dole strony 139.

4. Odpowiedzcie sobie na pytanie : czy jesteś przyjacielem przyrody? Pomocne tu będą ćwiczenia na str. 58. W pustej ramce narysuj, w jaki sposób Ty dbasz o przyrodę.

5. Na pewno wiecie, że wszystkich śmieci nie wkładamy do jednego worka. Mamy teraz kolorowe worki lub kosze na odpady:

· niebieski – tu wrzucamy papier,

· żółty – tu wrzucamy metal, plastik i kartony po sokach, czy mleku,

· zielony – tu wrzucamy szkło,

· brązowy – tu wrzucamy odpady kuchenne (obierzyny z owoców i warzyw), skorupki jaj, zwiędłe kwiaty,

· czarny – tu wrzucamy pozostałe śmieci.

Dbajmy o nasze środowisko i starajmy się segregować śmieci.

Zadanie dodatkowe:
1. W ćwiczeniach do kaligrafii na str. 31 napiszcie następne dwie literki  M   i    T . Kto ma pióro pisze piórem, kto nie ma –pisze ołówkiem.
2. Narysuj lub namaluj “Śmieciowego potworka” .

Pozdrawiam .

Wychowawczyni.

 

Skip to content