10 maja 2021 05:11

Rodzicielstwo w czasach „zostań w domu”

Rodzicielstwo w czasach „zostań w domu”

Całodobowe bycie w domu z dziećmi jest nie lada wyzwaniem. W sytuacji jakiej znalazła się większość rodzin nie jest łatwa, tym bardziej, że obok codziennych obowiązków związanych z pracą i prowadzeniem domu, dochodzą nowe, takie jak nauka z dzieckiem/dziećmi, która pochłania dużo czasu.

Oprócz wspomnianej sytuacji niektórzy z Państwa stracili ciągłość finansową, co niewątpliwie będzie wpływało na sytuację w domu i relacji z bliskimi. Wszystko to sprawia, że życie waszej rodziny w tym czasie może być pełne napięć. Wygląda na to, że obecna sytuacja będzie wymagała od nas, rodziców strategii długodystansowej.

 

Obecna sytuacja może być okazją do uczenia współodpowiedzialności i włączenia wszystkich członków rodziny do pomocy. Każdy członek rodziny powinien mieć wyznaczone czynności by odciążyć rodziców w pełnieniu obowiązków domowych. Bycie ze sobą to sztuka kompromisu. By obniżyć napięcie w domu zachęcam Państwa do wspólnych rozmów, gdzie każdy będzie mógł zostać wysłuchany. Oczywiście jako rodzice oceniacie, które kwestie mogą podlegać negocjacjom, a które nie. Ważne, by każdy mógł powiedzieć co czuje, czego potrzebuje. Rozmawiając wspólnie możecie ustalić stałe zasady, np. sprzątania po sobie, czasu spędzanego przy odrabianiu lekcji i formach odpoczynku/ relaksu.

Skip to content