26 kwietnia 2024 01:02

Nie pal przy mnie proszę

KAMPANIA POWIATOWEJ STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNEJ W NOWYM TARGU DLA KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Nasza szkoła po raz kolejny realizuje w roku szkolnym 2015/2016 program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III „Nie pal przy mnie, proszę”,
który inicjowany jest przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji.

Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach,
w których inne osoby palą przy nich papierosy.

Realizatorzy : Wychowawcy klas I, II, III.

Program koordynuje: Danuta Kapica

WESOŁO SIĘ BAWIMY, O ZDROWIE WALCZYMY

15 lutego 2016r. w naszej szkole odbyły się zajęcia na świeżym powietrzu w ramach programu „Nie pal przy mnie, proszę”.

W zabawach i grach ruchowych na śniegu udział brali uczniowie klas I. Cel, jaki nam przyświecał, to promowanie zdrowego stylu życia,
aktywnego spędzania wolnego czasu oraz wpajanie w dzieci zasad zdrowej rywalizacji.

Podsumowaniem tych zajęć było RODZINNE RYSOWANIE na temat: „PROWADZĘ ZDROWY STYL ŻYCIA”.

Z D J Ę C I A

W ramach kampanii Nie pal przy mnie proszę zorganizowaliśmy rodzinne rysowanie.

Z D J Ę C I A

„WIEWIÓRKA WIKI POMAGA NAM ZDROWO ŻYĆ”

Końcem lutego w naszej szkole odbyły się kolejne zajęcia w ramach programu „Nie pal przy mnie, proszę”.

Na początku zostały ustalone i zapisane zasady , które będą obowiązywać na kolejnych zajęciach:

1.Jesteśmy dla siebie mili!

2.Staramy się nie mówić wszyscy na raz!

3.Jesteśmy grzeczni!

4.Używamy ważnych słów: proszę, przepraszam, dziękuję.

Uczniowie podpisali się na planszy z zasadami na znak, że je akceptują.

Spróbowaliśmy też ułożyć definicję zdrowia. Okazało się, że „zdrowie to nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego”.

Dzieci poznały również wiewiórkę WIKI, którą pokolorowały wg własnego pomysłu. Podczas pracy grupowej zostały ustalone najważniejsze elementy zdrowia, które uczniowie wpisali do „chmurek”.

Z D J Ę C I A

“CO SZKODZI ZDROWIU I DLACZEGO”

W marcu 2016r. w klasach I-III przeprowadzono kolejne zajęcia z zakresu profilaktyki antytytoniowej. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji oraz przekazanie informacji o biernym paleniu. Uczniowie zostali zapoznani z eksperymentem – z wykorzystaniem dezodorantu, którego zapach rozchodzi się tak samo jak dym papierosowy.

Dzieci angażowały się do zadań i wykazały się pomysłowością w uzupełnianiu planszy

„Co szkodzi zdrowiu”.

Jak zawsze na zajęciach towarzyszyła nam wiewiórka WIKI.

WIERSZYK O WIKI:

(….) Wiki z drzewa już skoczyła,

wszystkich w podróż zaprosiła,

bawić się i poznawać zdrowe życie,

wśród zieleni traw i w nieba błękicie.

Z D J Ę C I A

Uczniowie klas I-III wzięli udział w kolejnych zajęciach warsztatowych

pt: „Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?”

Dzieci w trakcie zajęć wspólnie rozwiązywały krzyżówkę, układały porozcinane obrazki – puzzle.

Omawiały historyjki obrazkowe o WIKI – rozmowy dotyczyły tego co zrobić, aby uniknąć wypadku, zranienia,

choroby oraz kogo prosić o pomoc. Poruszone zostały też zagadnienia dotyczące nawyków higieniczno – zdrowotnych

/mycie rąk przed jedzeniem, regularne mycie zębów, wietrzenie pomieszczeń, zasłanianie ust chusteczką

higieniczną przy kaszlu i kichaniu, ubieranie się stosownie do pory roku i pogody/.

Były to kolejne zajęcia warsztatowe, które przebiegały w miłej atmosferze z towarzystwem wiewiórki WIKI.

Z D J Ę C I A

Ostatnie zajęcia w ramach akcji „Nie pal przy mnie, proszę”

Nasze zajęcia rozpoczęły się od wspólnego wyrecytowania wiersza o sympatycznej wiewiórce WIKI. Uczniowie opowiadali, co mogą zrobić w sytuacji, gdy inne osoby palą przy nich papierosy oraz jak mają się zachować, gdy widzą, że papierosy pali ich rodzeństwo, np. starszy brat. Brali też udział w scenkach, w których uczyli się odmawiać palenia papierosów oraz jak mają  poprosić, żeby nie palono przy nich.

Uczniowie wykonali również prace plastyczne, do konkursu plastycznego pt. „Nie pal przy mnie, proszę”.

Dzieci wspaniale pracowały zarówno w grupie jak i indywidualnie. Wykazały dużą pomysłowość, ciekawe rozwiązanie i twórczą ekspresję.

Z D J Ę C I A

„MY TEŻ PALIĆ NIE BĘDZIEMY”

Dnia 18 maja 2016r. w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez uczniów klas 1d i 0a

Apel został zorganizowany w ramach realizowanych w szkole programów profilaktycznych pod hasłem  „Nie pal przy mnie, proszę”dla klas 1 – 3 oraz „Czyste powietrze wokół nas” dla klas 0.

Uczniowie zaprezentowali ciekawy program, który miał na celu ukazanie szkodliwości palenia tytoniu oraz wykształcenia u dzieci świadomej postawy i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach gdy inni palą przy nich papierosy. Mali aktorzy uświadamiali rówieśnikom jak ważny jest styl życia i pokazali jak można zdrowo żyć. Propagowanie takich idei już od najmłodszych lat daje nadzieję, że w dorosłym życiu nasi obecni uczniowie nie ulegną nałogom i będą wiedli zdrowy styl życia.

Również tego samego dnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny kończący realizację programu „Nie pal przy mnie, proszę”. Konkurs adresowany był do uczniów klas 1-3. Komisja konkursowa w składzie: p. D. Kapica, p. E. Nowak, p. A. Wręźlewicz wyłoniła następujących laureatów

Klasy  I

I miejsce: Emilia Kwak Id

II miejsce: Nicola Bloch Id

III miejsce: Maksym  Śmiałkowski Id i Kacper Kamiński Id

I miejsce: Kevin Luzar IId

II miejsce: Szymon Truty IId

III miejsce: Anna Słaboń IId i Jakub Słaboń Ic

I miejsce: Roksana Kamińska IIId

II miejsce: Matylda Antonów IIIb

III miejsce: Jakub Krok IIIb

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy uczniom za przestrogi.

***************************************************************************