28 marca 2024 09:42

Podsumowanie „Odblaskowej Szkoły”

W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do XII edycji konkursu „Odblaskowa Szkoła”  promując tym samym bezpieczeństwo w ruchu drogowym poprzez noszenie odblasków oraz utrwalanie prawidłowych zachowań z i w drodze do szkoły.           W ramach tej akcji w szkole podejmowane były różnorodne inicjatywy mające na celu pogłębienie wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa, promocję pozytywnych zachowań na drodze oraz troskę o bezpieczeństwo innych.

W miesiącu wrześniu oraz październiku dzieci ze świetlicy szkolnej oraz uczniowie na zajęciach plastycznych miały możliwość stworzenia pięknych prac dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Świetliczaki zorganizowały gazetkę oraz wystawę prac związanych z prawidłowym poruszaniem się pieszych po drodze. Między innymi były to prace plastyczne związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, np. kamizelki odblaskowe zrobione metodą wydzieranki, znaki drogowe z rolek po papierze toaletowym, sygnalizatory świetlne robione odręcznie oraz malowane pastelami i pisakami, znaki drogowe oraz znaki odblaskowe w rozmiarze xl. Prace ozdobiły gazetki ścienne oraz korytarz.

Zajęcia o tematyce bezpieczeństwa na drodze w roli odblasków zostały przygotowane przez wychowawców klas, wychowawców świetlicy oraz starszych uczniów, którzy chcieli wesprzeć najmłodszych posiadaną wiedzą, m.in. starsze dzieci uczyły młodsze dzieci, wiersza Wandy Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść przez ulicę”.

Uczniowie uczęszczający do  świetlicy szkolnej, chcąc zadbać o seniorów z najbliższego otoczenia własnoręcznie wykonywali  odblaski dla babć i dziadków oraz odblaskowe zawieszki na plecaki. W ten sposób zyskali modną ozdobę i zarazem powiększyli liczbę posiadanych odblasków. Do oddziału „0” zostali zaproszeni policjanci z wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Nowym Targu. Podczas spotkania uczyli dzieci m.in. jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, czy jak zachowywać się i jak ubierać by zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze . Dzieci wcielały się w rolę pasażera i  poznawały swoje obowiązki.

26 października zorganizowany został dzień odblasków pt. „Widać mnie z daleka”. W tym dniu dzieci zostały zachęcone do założenia odblaskowych elementów lub ubrań w neonowych  kolorach. Akcja miała na celu promowanie  noszenia odblasków i jaskrawych ubrań w drodze do szkoły i ze szkoły.  Odblaski bowiem zwiększają widoczność pieszego oraz uświadamiają przechodniom jak ważne jest bycie widocznym w ruchu drogowym.W tym dniu nauczyciele robili pogadanki na temat odpowiedniego ubioru na drodze a na zakończenie akcji  zostało zrobione pamiątkowe wspólne zdjęcie.

Uczniowie naszej szkoły aby być lepiej widocznym, podczas różnorodnych wyjść, wycieczek oraz spacerów, poruszali się w kamizelkach odblaskowych. W ten sposób „świecili przykładem” a  każdy z przechodniów mógł stwierdzić, że odblaski to bardzo ważna sprawa. Ponadto w szkole został zorganizowany  konkurs plastyczny na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym  pt. „Bądź bezpieczny – noś odblaski”  mający na celu zwrócenie uwagi na prawidłowe zachowania pieszych. Dzieci wykonywały prace w dowolnej technice prezentując m.in. jaką rolę spełniają odblaski. Natomiast starsi uczniowie (klasy VI-VIII) wzięli udział w konkursie  „Bądź widoczny – odblaski mają moc”. Uczestnicy przystępując do testu  na komputerach,  musieli wykazać się m.in. wiadomościami dotyczącymi znaków drogowych, znajomością przepisów ruchu drogowego, prawidłowego poruszania się pieszych oraz zasad bezpieczeństwa na drodze. Test składał  się z 23 pytań jednokrotnego wyboru. Wszystkim uczniom za zaangażowanie się w XII edycję oraz za  udział w konkursach dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.