18 maja 2021 21:25

Zadania 38

Witam Was.

Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie:

  1. Kto mieszka na łące?

 

Osy

W rodzinie os istnieje podział na królowe i robotnice. Młode królowe przychodzą na świat w końcu lata, a zimę przesypiają w ciepłych kryjówkach – pod mchem, kamieniami, w zakamarkach domów i zabudowań  gospodarskich. Opuszczają je na wiosnę, by założyć własne rodziny. Nie zawsze jednak starcza im chęci i cierpliwości na budowanie gniazda – czasem wolą siłą wedrzeć się do cudzej siedziby i oszczędzić sobie kłopotu. Osa królowa sama opiekuje się larwami, dopóki nie rozwiną się z nich pierwsze robotnice, które mogą ją w tym zastąpić. Swoje potomstwo karmi świeżym pokarmem zwierzęcym, głównie gąsienicami.

Komary

Komary są bardzo uciążliwe dla otoczenia, ponieważ odżywiają się krwią zwierząt i ludzi. Najwięcej komarów spotyka się nad brzegami jezior, stawów, ponieważ większość gatunków rozmnaża się w wodzie.

Muchy

Trzeba pamiętać, że muchy roznoszą rozmaite bakterie, gdyż siadają i rozmnażają się w bardzo brudnych miejscach. Mucha może poruszać się po każdej powierzchni. Nie spada nawet, gdy chodzi po suficie czy gładkim szkle, odwrócona do góry nogami. Te akrobatyczne umiejętności zawdzięcza maleńkim poduszeczkom na końcu odnóży, które przyczepiają się do wszystkiego jak przyssawki.

Pasikoniki

Pasikoniki można spotkać prawie na każdej łące czy leśnej polanie. Sprężystym susem rzucają się m.in. na drobne owady i chwytają je w locie. Ich charakterystyczną cechą jest umiejętność wydawania pięknych dźwięków – przez pocieranie odnóżami o skrzydła albo też jednym skrzydłem o drugie.

Chrabąszcze

Chrabąszcze to owady niszczące uprawy rolne i drzewa. Pędraki, przebywając pod ziemią, żywią się korzonkami roślin, a osobniki dorosłe na powierzchni -liśćmi drzew. Chrabąszcze mają dwie pary skrzydeł, z których jedna, zewnętrzna, odgrywa jedynie rolę pokryw ochronnych dla drugiej pary skrzydeł właściwych.

Mrówki

W mrówczej rodzinie – która składa się z jednej lub wielu królowych, mrówek robotnic oraz samców – obowiązuje ścisły podział pracy. Najsilniejsze mrówki pełnią też czasem funkcje żołnierzy, bronią gniazda przed wrogami, a jeśli trzeba, podejmują wyprawy wojenne, na przykład w celu zdobycia pokarmu lub niewolników w innym mrowisku. Królowa ma jedno główne zadanie: składanie jaj.

Ważki

Ważki, obok motyli, zaliczają się do największych owadów świata. Potrafią bardzo szybko latać, wyróżniają się także znakomitym wzrokiem. Zamieszkują brzegi jezior i rzek, a jaja składają najczęściej w wodzie.

Biedronki

Większość biedronek żywi się szkodliwymi owadami i odgrywa pożyteczną rolę. W wypadku zagrożenia wydzielają żółtą, trującą substancję, która działa odstraszająco na niektórych napastników. Biedronki mają kropeczki, ale nie zawsze. Wśród wielu żyjących na świecie biedronek zdarzają się i takie, które na grzbiecie mają paski lub jasne plamki

Motyle

Dorosłe motyle żyją tylko kilka dni. Najpiękniej ubarwione są motyle dzienne. Motyle nocne – ćmy –mają skrzydła w szarym kolorze. Dzięki długim czułkom motyle rozpoznają zapach kwiatów, z których spijają słodki nektar. Do spijania nektaru służy motylowi mała trąbka.

 

  1. Praca w ćwiczeniach str. 39 ćw. 1 i 2, str.40 ćw. 1.
  2. Jutro jest bardzo ważne święto – Dzień Mamy. Prosiłam o przygotowanie materiałów.

Dziś zrobimy dla Waszych Mam kwiatuszki w wazoniku.

Słoiczek oklejamy plasteliną   / kto nie ma może okleić papierem kolorowym lub owinąć włóczką/. To będzie nasz wazonik.

Bukiecik kwiatów.

Zieloną kartkę składamy na pół wzdłuż długości i przez środek rysujemy linię pomocniczą ( zdjęcie 1). Od zagięcia do linii nacinamy kartkę w odstępach ok. 1cm ( zdjęcie 2). Po nacięciu kartki w środku od brzegu do linii nacięć smarujemy klejem ( zdjęcie 4) i sklejamy(zdjęcie 5).  Po sklejeniu kartki ponownie smarujemy klejem odcinek od nacięcia do brzegu kartki ( zdjęcie 6)     i przyklejamy do naszej rolki tak, żeby nacięte paseczki wystawały poza rolkę     ( zdjęcie 7). Otrzymamy bukiecik listków ( zdjęcie 8). Teraz z kolorowego papieru wycinamy kwiatuszki , robimy im środeczki i przyklejamy do naszych listków ( zdjęcie 9 i 10). Mając już gotowy bukiecik , wkładamy go do naszego wazonika i możemy go podarować mamom. UWAGA! Jeżeli rolka jest za duża możemy ją skrócić.

Życzę Wam miłej pracy i wiem, że wazoniki będą przepiękne.

 

Pozdrawiam .

Wychowawczyni.

 

Skip to content