18 maja 2021 20:18

Zadania 35

Witam Was.

Do dzisiejszych zajęć potrzebne będą:

  • Podręcznik str.124-125
  • Ćwiczenia str.33

 

Dziś poznamy następne miasto –  Kraków. Poproście rodziców o przeczytanie  Wam „Legendy o Smoku Wawelskim”

Dawno, dawno temu w grodzie Kraka zapanował wielki strach. Pod zamkiem zamieszkał bowiem olbrzymi i okrutny smok. Każdego dnia okoliczni mieszkańcy musieli przynieść mu kilka krów, byków, owiec a ostatecznie drobiu.
Najodważniejsi śmiałkowie próbowali rozprawić się z żarłocznym potworem, ale w pojedynku ze smokiem nie mieli szans. Ani mądry król, ani jego najmądrzejsi doradcy nie potrafili znaleźć wyjścia z tej sytuacji.
W tym czasie w okolicach Wawelu żył młody szewczyk imieniem Skuba. A że był dobrym chłopcem, to postanowił znaleźć sposób na zniszczenie smoka. Pewnego dnia stanął przed królem i rzekł:
– Pozwól królu, że pokonam smoka.
– Ty? – zdziwił się Krak, bowiem żal mu się zrobiło dzielnego chłopca. Nie mając innego wyjścia zgodził się na jego prośbę.
Skuba nie marnował czasu. Od razu zabrał się do roboty. Wypchał skòry baranie siarką i smołą, a następnie zaszył je i podrzucił pod smoczą jamą. Żarłoczny smok, gdy tylko zobaczył zwierzęta, natychmiast je połknął i poczuł silne pragnienie. Szybko pobiegł do pobliskiej rzeki Wisły i zaczął zachłannie pić wodę w nadziei, że ugasi wewnętrzny pożar. Pił i pił, a jego brzuch był coraz większy i większy…. Aż wreszcie pękł.
W ten to sposób w państwie Kraka znowu zapanowała radość. A dzielny szewczyk Skuba stał się ulubieńcem mieszkańców krainy Kraka.

Otwórzcie teraz podręczniki na str.124-125. Są tam zdjęcia Krakowa.  Porozmawiajcie z rodzicami na ich temat.

Kogoś tam brakuje? Czy domyślacie się kogo?    /SMOKA/.

Otwórzcie ćwiczenia i na str.33 macie namalowaną piękną pieczarę i należy  narysować w niej smoka. Do dzieła.

Pozdrawiam Was.

Wychowawczyni.

 

Skip to content