10 maja 2021 04:09

Szpiedzy Kopernika

Projekt „Szpiedzy Mikołaja Kopernika” jest realizowany w szkole dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Banku SANTANDER – w ramach programu grantowego „Bank Dziecięcych Uśmiechów”.

W projekcie bierze udział 15 uczniów z klas 5 i 6

Projekt „Szpiedzy Mikołaja Kopernika” to poznanie osoby i osiągnięć Mikołaja Kopernika – patrona szkoły – w niecodzienny sposób – połączenie wiedzy historycznej i naukowej z zabawą w szpiega, z wykorzystaniem przyrządów badawczych m.in. teleskopów, magnesów, a także rzeczy codziennego użytku.

Realizacja projektu rozpoczęła się warsztatami w szkole, na których uczniowie poznali ogólne informacje o Mikołaju Koperniku, jego zainteresowaniach i osiągnięciach, a także sposoby wykonywania doświadczeń.

Warsztaty podzielono na tematy:

1) Mikołaj Kopernik w pigułce

Życiorys i osiągnięcia Mikołaja Kopernika w formie scenek odgrywanych przez uczniów, projekcja filmu „Gwiazda Kopernika”, prezentacja multimedialna, stworzenia plakatów o astronomie, zbudowanie heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego.

2) Na tropie wszechświata.

Poznanie planet Układu Słonecznego i ich różnorodności ciekawostki na ich temat, filmy edukacyjne, wzory gwiazd, jak wielki jest wszechświat? Poszukiwanie informacji na stronie NASA stworzonej dla dzieci (strona w języku angielskim).

3) Mali szpiedzy.

Praca w grupach na wybrany temat, np. „10 tys. lat astronomii”, „Z Ziemi na Księżyc”, „Nasze miejsce w przestrzeni”, „Droga Mleczna i wszechświat”. Prezentacja projektu na forum grupy

4) Astronomiczne laboratorium.

Wykonywanie doświadczeń:

Część A: Planety – „Zacieniona”, „Chłodniejsza”, „Szybsza”.

Część B: Ruch w przestrzeni – prędkość planet, „Jak daleko?”, „Do środka i na zewnątrz”.

Część C: Słońce – promieniowanie, „Ziemia magnesem”, „Światła nocy”.

 

Elementem zajęć jest też nocna wizyta w Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach połączona z obserwacją nieba i opowieściami pracowników Obserwatorium oraz wycieczka do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie.

Zdobyte doświadczenia będą opracowane i przedstawione w formie interaktywnego laboratorium doświadczalnego. Będzie ono zaprezentowane i obsługiwane przez dzieci podczas XIII Festynu Rodzinnego przy szkole.

 

 

Skip to content