28 marca 2024 22:45

Planetarium 2

Ruszamy z pierwszym a później z kolejnymi cyklami Rady Rodziców oto pierwszy  cykl Rady Rodziców pod tytułem  : CO WARTO WIEDZIEĆ?

Szanowni Państwo !

Żeby nauka naszych dzieci w szkole była atrakcyjniejsza w tym miesiącu Rada Rodziców proponuje : PRZYJAZD DO NASZEJ SZKOŁY NAJWIĘKSZEJ W POLSCE

KOPUŁY MOBILNEGO PLANETARIUM

Do kopuły mieści się swobodnie:

– 55 dzieci z klas IV-VI

Seans trwa godzinę lekcyjną, czyli 45 minut.

Kopuła jest stale wentylowana i klimatyzowana lub ogrzewana w razie potrzeby.

Firma korzysta ze specjalistycznego projektora ustawionego w środku kopuły, który wyświetla obraz dookoła głowy.

Seanse dostosowane są do wieku uczestników i podstawy programowej danego rocznika.

Klasy IV-V: “Kosmiczny Zegar” – Wszystko wokół się kręci i obraca. Nasza Ziemia dookoła własnej osi, Księżyce dokoła Planet a Planety dookoła Słońca… Kosmiczny Zegar tyka od miliardów lat. Wszystko jest od siebie zależne… Ponadto Zwiedzimy Planety Układu Słonecznego, Razem z Neilem Armstrongiem wylądujemy na Księżycu i dowiemy się co nieco o misji Apollo 11. Poznamy pojęcie Widnokrąg, rozpoznamy kierunki Świata i nauczymy się odnaleźć Północ “N” za pomocą gwiazdy Polarnej. Tu pracujemy z aktualnym ustawieniem nieba w dniu zajęć nad szkołą (czyli po wyjściu z Planetarium, każdy wieczorem będzie mógł odnaleźć na niebie nad swoim domem, to co zaobserwowaliśmy w trakcie zajęć).

Jeżeli dzieciom się spodoba to następnym razem możemy zamówić kolejne seanse .

dla dzieci klas starszych od kl IV:

od kl IV – “Powstanie Życia na Ziemi” – Jak to wszystko się zaczęło od wielkiego wybuchu, przez podwodne organizmy

beztlenowe, poprzez Dinozaury i zagładę gatunków, kończąc na poszukiwaniu życia na innych planetach. – seans 25 minut.

Proponujemy po nim “wycieczkę” do centrum naszej galaktyki by zobaczyć jak wielki jest wszechświat. Porównanie naszej

Ziemi do innych planet Układu Słonecznego i kilku większych gwiazd. – seanse łączone – 45 minut.

“Z Ziemi w otchłań Kosmosu” – Przegląd, tego co można zaobserwować na niebie za pomocą teleskopu, i tego co obserwują

astronomowie począwszy od Galileusza po dzisiejsze wyspecjalizowane Teleskopy orbitalne. – seans 30 minut + pozostały

czas pracy z niebem nad szkołą – ciekawostki, co można zobaczyć samemu nawet bez teleskopu nad swoim domem.

– seans łączony 45 minut

– “W poszukiwaniu ciemnej materii” – Dowiemy się jak bardzo skomplikowany jest nasz świat, spróbujemy odkryć skąd bierze się masa cząstek w Europejskim Centrum Fizyki Cząstek CERN , co to jest ciemna materia i czy coś takiego w ogóle istnieje. -seans 25 minut, Proponujemy po nim “wycieczkę” do centrum naszej galaktyki by zobaczyć jak wielki jest wszechświat, lub seans “Niesamowite Słońce” – jak badamy słońce, czy może nam zagrozić swoimi wybuchami, okresy aktywności słońca i przepiękne obrazy naszego słońca z najnowszych teleskopów kosmicznych – seanse łączone – 45 minut.

– “Dotykając Wszechświata” – Jak i czym badamy kosmos – przegląd technologii pozwalającej poznawać najodleglejsze

zakątki Kosmosu. Począwszy o Galileusza po najnowocześniejsze urządzenia wysyłane w kosmos. Jak badamy światło

dobiegające z najdalszych gwiazd i galaktyk. Promieniowanie, długości fali itp… Seans 25 minut. Dalsza część prowadzona

nadal w Planetarium, ale opowiadana na żywo – z parametrami nieba ustawionymi nad szkołą w dniu warsztatów. = 45 minut.

– “EXPLORE” – Mars od wieków fascynował ludzi. Niegdyś tajemniczy, wkrótce może stać się naszym drugim domem.

Tę szansę zawdzięczamy ludziom takim jak Johannes Kepler – niezłomnym w dążeniu do odkrywania prawdy, ciekawym

świata, nie bojącym się wyzwań. Naszym obowiązkiem jest kontynuować ich dzieło: marzyć i odkrywać!

„Explore” – Atrakcyjny wizualnie, opowiada historię rozwoju nauki astronomii, która doprowadziła ludzkość na pokład

Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a stamtąd jeszcze dalej w poszukiwaniu nowego domu. Opowieść prowadzi postać

astronoma Johannesa Keplera, którego prawa stanowią podstawę podróży kosmicznych. Seans – 25 minut, proponujemy po

nim “wycieczkę” do centrum naszej galaktyki by zobaczyć jak wielki jest wszechświat. – seanse łączone dają 45 minut.

Koszt to tylko 8 zł za każdego dziecko, pozostałą kwotę dopłaci Rada Rodziców z funduszu ( tzw. komitetu rodzicielskiego ).

Wpłaty należy dokonywać u Wychowawców i Trójek klasowych w terminie do 30 listopada 2019 r.

RADA RODZICÓW SP 2 w NOWYM TARGU